Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 41

Komputer do obróbki wideo

Stacja montażowa czyli jaki komputer do obróbki wideo?

Image may be NSFW.
Clik here to view.
stacja montażowa

W tym wpisie postaram się napisać na co zwrócić uwagę przy wyborze komputer do obróbki filmów HD. Temat rzeka i nie warto przedstawić tutaj poglądowej konfiguracji komputer do montażu wideo ponieważ technologia zmienia się zbyt szybko. Standard HD staje się powoli głównym standardem a więc nasz komputer musi być przygotowany do montażu wideo w formacie AVCHD. Kwota za którą uda się złożyć stację montażową do obróbki wideo rozpoczyna się od kwoty około 2500 zł.

Na początku obejrzyj sobie ten materiał wideo odnośnie tego, jakie podzespoły pracują w danym etapie montażu wideo.

Komputer do montażu wideo – Podzespoły

Procesor - nie ma sensu tutaj się rozwodzić, im mocniejsza moc obliczeniowa tym lepiej dla montażu wideo. Warto pamiętać, iż same wartości taktowania procesora nie są wykładnikiem jego mocy. Na to się składa się kilka innych parametrów. Jak zatem wybrać procesorów? Skorzystaj ze strony porównującej procesory, klik.

Karta graficzna - aktualnie programy do montażu wideo wykorzystują procesor grafiki dzięki czemu mamy większy komfort montażu. Dobrze aby nasza karta miała architekturę CUDA - w przypadku NVidii. CUDA pozwoli nam na bardziej komfortową edycję i odtwarzanie plików wideo. Moc/wydajność karty graficznej możesz sprawdzić tutaj, klik. Tak samo jak w przypadku procesora im większa wartość, tym lepiej dla nas Image may be NSFW.
Clik here to view.
;)

Zobacz jak wspomaga montaż wideo karta z CUDA

Pamięć RAM - prosta zasada, im więcej pamięci RAM tym lepiej. Najlepiej gdy zakupimy pamięci tego samego modelu pracujące w tzw. Dual bądź Triple Channel. Dodatkowo zwracamy uwagę na częstotliwość pracy naszej pamięci wyrażonej w MHz, staramy aby była jak najwyższa. Timingi czyli tzw. opóźnienia – im mniejsze tym lepiej. Wyrażone są w postaci: „CL 9-9-9-20″ albo chociażby CL 8-8-8-18. W tym akurat przypadku różnica pomiędzy takimi pamięciami nie będzie zbytnio widoczna. Dla przykładu montaż wideo w Adobe Premiere PRO CC wymaga 8GB RAM, bynajmniej tak jest rekomendowane i wcale nie jest to przesadzone. Komfortową pracę zapewnia nam około 32GB RAM.

Uwaga pamięć RAM musi być zgodna ze slotami płyty głównej czyli gdy zakupimy pamięć o częstotliwości 2400 MHz, natomiast obsługuje tylko do 1800 MHz to niepotrzebnie przepłacimy, ponieważ pamięć będzie pracowała z częstotliwością 1800 MHz.

Płyta główna - Musi być zgodna z podstawką naszego procesora, obsługiwać możliwie jak najszybsze kości pamięci RAM oraz jak największą ich ilość [w przypadku później rozbudowy], możliwie jak najwięcej przestrzeni pomiędzy slotami kart graficznych, ponieważ możliwie, że zakupiony model będzie zabierał nam 2 sloty. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obsługę USB 3.0, eSATA oraz FireWire.

Dyski twarde - specjalnie użyłem liczby mnogiej, ponieważ ich ilość przyczyni się do szybszej pracy. Warto wyposażyć się w jak najszybsze dyski. Jeżeli pozwala nam budżet to dobrym wyborem będzie dysk SSD. Głównie chodzi o to aby rozdzielić procesy wykonywane na komputerze na kilka dysków. Najbardziej optymalną opcją będzie układ.
1. dysk SSD – system oraz oprogramowania, jeżeli uda nam się to dodatkowo temp i cache programów.
2. dysk HDD SATA 7200 rpm [minimum] – pliki filmów, pliki pomocnicze
3. dysk HDD SATA 7200 rpm – odbiór, eksport plików, archiwum.

Dlaczego 2 dyski dają lepszą wydajność? Ponieważ igła po talerzu dysku poruszą się w 1 stronę a nie jak to bywa w obydwie. Tutaj zauważymy to, iż na dysku 2 HDD igła odczytuje tylko, natomiast dysk 3 HDD tylko zapisuje.

Strzeżmy się dysków które mają 5400 obrotów na minutę, dyski te, szczególnie montowane w dyskach zewnętrznych i laptopach mają mniejszą wydajność aniżeli dyski o 7200 rpm.

Co z awaryjnością dysków? Zobacz ciekawy artykuł na temat awarii dysków.

Nie lekceważmy dysków twardych przy doborze komputera do montażu wideo ponieważ jest to dość istotna kwestia!

Zobacz tutorial wideo w którym wytłumaczę Ci zasadę podłączenia dysków w montażu wideo na przykładzie Adobe Premiere.

Zasilacz - nie oszczędzaj na zasilaczu, to urządzenie które często jest pomijane. Warto postawić na markowy zasilacz większej mocy, który nie będzie miał dużej ilości spadków napięć.

Mam nadzieję, że wpis pomoże Ci w doborze komputer do obróbki filmów. Zawsze możesz na mnie liczyć, jeżeli masz jakieś wątpliwości. Prawdopodobnie na dniach pojawi się wpis mówiący o doborze laptopa do montażu wideo.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • Obrbka wideo
  • karty do monta
  • komputer do montazu video
  • płyta głowna do obróbki filmów
  • komputer do montażu filmów

The post Komputer do obróbki wideo appeared first on Montaż Video Tutoriale.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 41

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra